Nye honorartakster på vej

Taksterne for kunstnerhonorar har været uændrede i mange år. Men nu har vi fået en ekstern ekspert til at gennemgå vores takster og komme med anbefalinger til ændringer. 

De anbefalinger er vi lige nu ved at behandle internt, og vi håber, vi snart kan få godkendt en stigning i honorartaksterne.
 
Vi er meget begejstrede over processen, men før ændringerne er endeligt godkendt, kan vi ikke løfte sløret for mere – og desværre heller ikke besvare spørgsmål om det.

Vi giver jer besked, lige så snart vi kender resultatet. 

Open calls og invitationer

 

OPEN CALL: Børnenes Kulturmøde

Skal børn skabe kunst med dig til august? I år er open call kun til Børnenes Kulturmødet på Mors, dvs. ikke med forudgående skoleforløb.

Frist: 24. februar

Læs mere her

 

OPEN CALL: Statens Kunstfond

Brønderslev kalder! Tværfaglige kunstnerteams skal sammen udvikle shelterområdet i det kuperede istidslandskab Jyske Ås. Er det dig?

Frist: 24. marts

Læs mere her

Kunstnermøde 1. maj

Vi gentager succesen fra sidste år og inviterer til Kunsternes Kampdag a.k.a. kunstnermøde.
 
Det bliver sen eftermiddag d. 1. maj, nok i Aalborg. Information følger i slutningen af marts.
 
Vi vil enormt gerne høre jeres idéer til, hvad der kunne være fedt at have på programmet!

Hvad skete der egentlig med kulturaftalerne?

 

2024 var et år præget af uvished og forvirring om kulturaftalernes fremtid. Og hvad endte det så med? Her kommer den korte forklaring:
 
Kulturaftalerne, som vi kender dem, er officielt blevet nedlagt. Nogle kulturregioner er gået i opløsning, andre fortsætter. Og fra næste år varetager de fem ’geografiske’ regioner ikke længere kulturarbejde overhovedet.

Det kan måske lyde en smule forvirrende, men….
 
Det vigtigste i forhold til Nordjylland er, at Kulturkanten fortsætter sit arbejde i 2025 og forhåbentlig derefter.
 
Vi kan formelt set ikke længere kalde os en 'kulturaftale', men vi har økonomi til i hvert fald 2025 og arbejder for et stærkt kultursamarbejde i alle 11 nordjyske kommuner, også i fremtiden.

Læs mere her
 

Vil du have nyheder fra BMMK?

 

Skriv dig op herunder for at få vores nyhedsbrev direkte i indbakken.

Subscribe

* indicates required

Intuit Mailchimp