Rikke Ehlers Nilsson

  • Unge 15+

Kunstner uddannet fra Det Fynske Kunstakademi. Jeg er interesseret i popkulturelle fænomener og arbejder med tekstil, grafik og fotografi.

Læs mere

Hvem er jeg?

Jeg bor og arbejder i Aalborg. Jeg er uddannet med en Master of Fine Art fra Det Fynske Kunstakademi i Odense og Sandberg Instituut (Gerrit Rietveld Academie) i Amsterdam. Siden min afgang har jeg arbejdet som kunstner, udstillet og lavet projekter i flere lande blandt andet England, Kina, Rumænien og Belgien, hvilke gør at jeg har en god erfaring med at formidle kunst i en bred kulturel kontekst. I min kunstneriske praksis arbejder jeg med en konceptuel tilgang til at lave kunst, hvor jeg gennem research baserede undersøgelser af bla. visualitet, identitet og iscenesættelse approprierer fænomener inden for samtidens populærkultur for at skabe en kritisk ramme for mine værker. Jeg benytter flere forskelligartede materialer, men da jeg interesserer mig for at arbejde med billedet i et udvidet felt, har jeg et særlig fokus på hvordan man kan implementere fotografiet og teorien derom i kunstværket. Jeg arbejder også med tegning, grafisk design og tekstil. I forlængelse af min kunstneriske praksis er jeg med til at drive udstillingsstedet c4 projects på Vesterbro i København og den Aalborg baserede udstillingsplatform f.eks. sammen med kunstneren Scott William Raby. Jeg har atelier ved Nordjyllands Kunstnerværksted i Nordkraft, dertil er jeg medlem af Akademiraadet, UKK og BKF.

Strandgade 6, 3 tv
9400 Nørresundby

Hvad kan jeg tilbyde

Jeg kan tilbyde korte eller længerevarende workshopforløb til børn, der på forskellig vis tager udgangspunkt i fotografiet som materiale og undersøger hvordan man kan skabe fotografiske øjeblikke uden et kamera. Jeg vil sammen med børnene bla. lave friske grønne blade om til fotografier ved fremkalde dem med solen, skabe billeder af plante, alger eller grønsagssaft på papir eller lave skyggebilleder på fotografisk papir som langsomt forsvinder når man kigger på dem. Jeg ønsker at undervisningsforløbet skal kunne hjælpe til med at bygge en bro mellem børnenes personlige, mere poetiske billedsprog, og samtidens digitaliserede billede kultur, som de til dagligt navigere i. Undersøgelserne af det fotografiske vil give børnene en oplevelse af at fotografiet på lige fod med andre mere etablerede kunst medier, kan benyttes som et kunstnerisk materiale, der har sit helt eget unikke formsprog. Dertil er jeg meget åben overfor at skabe forløb hvor vi i fællesskab formulerer det projekt som vi laver sammen, da jeg håber på at de workshops eller projekter, som jeg indgår i kan tage udgangspunkt i den enkelte situations karakter og muligheder.

Projektbilleder